Hádaš, hádam, hádame....

Autor: Zuzana Bučková | 5.4.2013 o 15:40 | (upravené 5.4.2013 o 20:46) Karma článku: 5,93 | Prečítané:  608x

Pred nedávnom sa mi do rúk dostal článok francúzskeho manželského páru psychoterapeutov, ktorý pojednával o dôležitosti hádok v páre. „Život v páre znamená musieť riešiť problémy. Podľa nášho názoru sú pritom hádky nevyhnutné," hovoria francúzsky psychoterapeuti Serge a Carolle Vidal-Graf. (Krampulová, D., In: Psychologie dnes)

 

Panuje názor, že keď sa dvaja ľudia majú radi a rozumejú si, nemajú dôvod sa hádať. Hádka je predsa negatívna, násilná, je to prejav agresívneho správania, a preto je potrebné sa jej vyhýbať. Mohlo by to vraj zničiť vzťah. Hádka ako taká je prejav emócií, síce viac negatívnych, ale dáva možnosť vyventilovať napätie a uľaviť aktérom hádky.

Ak človek nedáva najavo svoje emócie, hlavne hnev, veľakrát sa stáva odborníkom na premenenú agresivitu. Čo môže znamenať, že keď sa dostane do konfliktu, svoje napätie dáva najavo rôznymi schválnosťami, uštipačnými a sarkastickými poznámkami, ponižovaním partnera pred inými ľuďmi.

Taktiež ak sa partneri nechcú hádať, mnohé veci medzi nimi bývajú nevypovedané a môže to narušiť stabilitu vzťahu. Spolužitie ľudí v neistom partnerskom vzťahu môže viesť i k nemalým zdravotným problémom. Vzťah plný napätia môže podľa odborníkov zvýšiť riziko artritídy, chronických bolestí chrbta, hlavy, alergií, problémov so srdcom, vysokého krvného tlaku, pľúcnych problémov, žalúdočných vredov, epilepsie, rakoviny, cukrovky a psychických problémov.

Hádky sú pre vzťah dôležité. Partneri, ktorí sa nechcú hádať, často nebývajú šťastní, spokojní a môžu sa objaviť vyššie spomenuté problémy. Nie je dôležité nehádať sa, ale naučiť sa správne hádať. V knihe od Anny Hooperovej sa môžeme dočítať návod ako začať rozhovor na citlivú tému. Základom je naučiť sa hovoriť v prvej osobe: „Myslím si, že..." Alebo: „Cítim, že....". Nezačínať vetu zámenom „ty". I keď sa najprv môže zdať, že negatívne emócie sa ľahšie uvoľňujú výkrikom: „Ty si úplne nemožný...", nie je to tá správna voľba. V prvom prípade to bude znieť osobne, v druhom obviňujúco. Rozhodujúce je, aby partneri nepoľavili z vlastných požiadaviek a zároveň zostali citliví a ohľaduplní. (Hooperová, A.: Sex-otázky a odpovede)

Pri hádaní je teda podstatné pomenovať vlastné pocity a prejaviť záujem o partnera, jasne vyjadriť vlastné záujmy, postoje, potreby a nikdy nesmie chýbať návrh riešenia situácie. Odborníci hovoria, že naučiť sa správne komunikovať v sporoch je len otázka tréningu a času.

Takže moje odporúčanie znie: „Hádajte sa.". Nielenže si uľavíte na duši, ale sa vyvarujete i zbytočným zdravotným problémom.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?